Narlıdere Veteriner - NARLIDERE VETERİNER | İZMİR MEDICAPET VETERİNER KLİNİK | İZMİR VETERİNER | İZMİR'DE VETERİNER | İZMİR VETERİNER CERRAHİ MERKEZİ | NARLIDERE'DE VETERİNER

VETERİNER KLİNİK
İçeriğe git

Ana menü:

MEDYA

VETERİNER HEKİMLİKTE ORTOPEDİ

Merhaba sevgili okurlar.
 
Bu yazımda sizlere aynı zamanda kendi branşım da olan “veteriner hekimlikte ortopedi” konusundan kısaca bahsedeceğim.

Her geçen gün farklı alanlarda pek çok gelişme ile tanışıyoruz. Evcil hayvan cerrahi ve ortopedisi de her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı alanlardan bir tanesi. Bundan sadece birkaç yıl önce yaygın olarak yapılamayan pek çok ortopedik operasyon bugün yeni geliştirilen cihaz, teknik ve öğretiler sayesinde kolaylıkla yapılabilir hale geldi. Bugün, küçük hayvan hekimliği hizmeti veren birçok klinikte röntgen, ultrason, endoskopi, artroskopi gibi olanaklar mevcut durumda. Dolayısıyla eskiden elle muayene edilip daha sonra da imkanlar dahilinde düzeltilmeye çalışılan kemik ve eklem problemleri bugün sahip olduğumuz teknolojik cihazlar sayesinde çok daha kısa sürede teşhis ve tedavi edilebiliyor. Ayrıca beşeri ortopedik cerrahide kullanılan pek çok cihaz ve ekipman, modifiye edilerek veteriner ortopedik cerrahiye uygun hale getiriliyor ve kullanılıyor. Mesela kliniğimize getirilen, eklem ya da kemik problemi olan bir hasta, dakikalar içinde radyografik incelemeden geçirelerek hastalığın teşhisi koyulabiliyor. Tedavi sürecinde ise plaklar, intramedullar pinler hatta eksternal fiksatörler kullanılabilyor.

Eklem problemlerinin başında kalça eklemi proplemlerini görüyoruz. Örneğin bugün artık Bazı ırkların daha yatkın olduğu kalça displazisinde röntgen sonrası kalçanın durumunu inceleyebiliyor ve farklı tedavi seçeneklerinden uygun olanını seçebiliyoruz. Yine yaygın bir eklem problemi olan çapraz bağ kopuklarında, muayene ve tetkikler sonrası, karar verilen en uygun yöntemle protezler uygulayabiliyor, diz eklemini yeniden konumlandırabiliyor ya da hayvanın kendi dokusundan yeni bir çapraz bağ oluşturabiliyoruz. Yüksekten atlayarak, kalça eklem bağını koparmış olan bir kedinin, kalça eklemini “Toggle Pin uygulaması” dediğimiz bir yöntemle yeniden yapay olarak oluşturabiliyoruz.

Konuya kırık vakaları açısından bakıldığında da, uygulama ve yeniliklerin çeşitliliği şaşırtıcı derecede çok. Bugün, bir kedinin parmak kemiğini mikro plaklarla, bir köpeğin kırılmış bacak kemiğini intrameduller pinlerle, ya da pek çok parçalı kırık vakasını eksternal fiksasyon yöntemleriyle tedavi edebiliyor ve büyük oranda başarılı sonuçlar alıyoruz. Yaban hayatında da çeşitli sebeplerle ortopedik problem yaşayan hayvanları yine farklı ve etkili bazı yöntemlerle tedavi ve opare ediyor, bir şahinin yeniden uçabilmesini ya da bir tilkinin tekrar yürüyebilmesini sağlayabiliyoruz.

Yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde, balkondan-camdan düşme olayları ve trafik kazalarında artış görülmesi olağan bir durum. Hasta sahibimiz ne kadar dikkat ederse etsin, maalesef bu tür kaza ve hastalıklarla sık sık karşılaşmaktayız. Önemsenmeyen ve tedavisi geciktirilen eklem-kemik hastalıkları evcil dostunuzda kalıcı hasarlar ve sakatlıklar kalmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle eklem ve kemik problemi olduğunu düşündüğünüz dostunuzu hiç zaman kaybetmeden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı bir veteriner hekime göstermeniz en iyi seçim olacaktır. Ortopedik rahatsızlıklarla ilgili öğrenmek istediklerinizi bize farklı yollardan ulaşarak danışabilirsiniz. 

Size ve evcil dostunuza sağlıklı ve kazalardan uzak bir hayat dilerim. Sağlıcakla kalın.

Uzm. Veteriner Hekim

 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön