Narlıdere Veteriner - NARLIDERE VETERİNER | İZMİR MEDICAPET VETERİNER KLİNİK | İZMİR VETERİNER | İZMİR'DE VETERİNER | İZMİR VETERİNER CERRAHİ MERKEZİ | NARLIDERE'DE VETERİNER

VETERİNER KLİNİK
İçeriğe git

Ana menü:

MEDYA

KÖPEKLERDE GENÇLİK HASTALIĞI

Merhaba,

Gençlik hastalığı köpeklerle ilgili en çok bilinen hastalıkların başında gelir. Bu sebeple köpek karma aşısı, hasta sahiplerimizin birçoğu tarafından “Gençlik Aşısı” olarak adlandırılır.

Eğer köpeğinizi bu hastalığa karşı aşılatmadıysanız, büyük bir risk almış olursunuz. Çünkü Distemper virüsü tüm ülkede olduğu gibi izmir’de de yaygın bir virüstür. Köpeklerde gençlik hastalığına yol açan CDV(Canine Distemper Virus), tek iplikli ve RNA’lı bir virüstür. Bu virüs, insanlardaki kızamık ve sığırlardaki sığır vebası virüsleri ile akrabadır. Dezenfektanlarla etkili biçimde yok edilebilmesine ve çevre şartlarına karşı çok zayıf olmasına rağmen köpekler arasından çok yaygın ve bulaşıcı olan bir hastalıktır. 10 gün gibi kısa bir sürede geçebileceği gibi aylarca da sürebilir. Gençlik hastalığı virüsü ile enfekte olan köpeklerin salya ve burun akıntıları ile çevreye ve diğer köpeklere bulaşır. Etken aynı zamanda kapalı ortamlarda inhalasyon yoluyla da bulaşabilmektedir. Hastalığın isminin gençlik hastalığı olmasına karşın, her yaş grubundaki hayvanlar duyarlıdır. Sadece belirli yaş gruplarında hastalık belirtileri değişiklik gösterebilir.

Aşılanmamış tüm yaş grubu köpeklerin duyarlı olmasına karşın özellikle 3-6 ay grubu köpek yavruları fizyolojik antikor seviyeleri sebebiyle daha duyarlıdır.

Köpek gençlik hastalığının klinik belirtileri orta ve şiddetli olmak üzere bireysel farklılık göserir: virus suşu, çevresel faktörler, köpeğin bağışıklık durumu gibi faktörlere bağlı değişir. Bazı olgularda, hatta kardeşler arasında, birinde sadece üst solunum yollarına dair belirtiler gösterirken, diğer köpekte koma ve ölüm şekillenebilir.

Genel olarak yavru hayvanlarda üst solunum yolları semptomları, kusma, ateş, halsizlik, iştahsızlık, şiddeti değişken ishal semptomlar arasındadır.

Hastalığın akut dönemini atlatan yavrularda çoğunlukla gençlik hastalığının diğer bir formu olan “sinirsel form” şekillenir. Bu sinirsel formda; 5-21 gün içinde sinir sistemi bozuklukları gelişir. Bu bozukluklar ise yine ilerleyici ve yıkıcı karakterdedir. Nörolojik dönemi atlatan hayvanlarda mevcut tikler büyük ölçüde kalıcıdır ve epileptik kasılmalar, vestibular bozukluklar, bacaklarda güçsüzlük, sallantılı yürüyüş, myoclonus-uykuda devam eden iskelet kası kasılmaları görülür.

Tüm bunların yanında gençlik hastalığı geçiren köpeklerde okuler semptomlar ve lezyonlar şekillenebilir. Bu semptomlar arasında retinal dejenerasyon, optik sinire bağlı körlük, retina lezyonları anterior uvetitis belirgin olan semptomlar arasında sayılabilir.

Gençlik hastalığı geçirmiş köpeklerde etkene karşı doğal bir bağışıklık şekillenir. Ancak esas olarak hastalıktan korunmak için aşılamanın önemi büyüktür. Çok yüksek oranda koruyuculuk sağlayan aşılar karma aşıların içerinde, her yaş grubundaki köpeklere, yıllık dozlar halinde uygulanması tavsiye edilir. Hastalığın yaygın görüldüğü bölgelerde yıllık aşılama yeterli koruyuculuğu sağlamadığından, yılda iki kere aşılama önerilmektedir.

Uzm. Veteriner Hekim

 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön