Narlıdere Veteriner - NARLIDERE VETERİNER | İZMİR MEDICAPET VETERİNER KLİNİK | İZMİR VETERİNER | İZMİR'DE VETERİNER | İZMİR VETERİNER CERRAHİ MERKEZİ | NARLIDERE'DE VETERİNER

VETERİNER KLİNİK
İçeriğe git

Ana menü:

MEDYA

KÖPEĞİMİ NASIL BESLEMELİYİM?

Merhabalar.

Köpeklere verilecek gıda miktarını belirleyen; yaş, yaşadığı ortam ve yaşam şartları gibi faktörler önemlidir. Köpeklere verilecek gıda miktarını ve trünü belirleyen en önemli faktör köpeğinizin yaşıdır. Genç köpekler yaşlı köpeklere göre daha aktiftir ve daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Gebe ve doğum yapmış köpekler ise hem kendileri hem de yavruları için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca emziren, anne köpekler süt üretiminden kaynaklanan mineral açığının kapatılması için mineral bakımından zengin takviyelerle beslenmelidirler. Diğer yandan, bu durumlarla ilgisi olmayan ama zayıf ve hasta olan köpeklerin de eski güçlerini yeniden kazanmaları için fazla kalorili yiyeceklere ihtiyaçları olabilmektedir. 

Beslenme konusunda belirleyici olması gereken bir diğer husus da köpeğinizin egzersiz durumudur. Çalışan köpekler, (örneğin: bekçi köpekleri, çoban köpekleri, arama kurtarma, polis, asker ve av köpekleri...) sarfettikleri fazla efor sebebiyle daha fazla kaloriye ihtiyaç duymaktadırlar. Yukarıda bahsi geçen tüm köpeklerin besin ve kalori ihtiyaçları fiziksel durum ve aktivitelerine göre belirlenmeli, ihtiyaç duydukları kalori miktarı özenle hesaplanmalıdır. 

Köpeğinizi ev yemekleri ile besliyorsanız, verilmesi gereken besin miktarını ayarlamanız ve kontrol altında tutmanız daha zor olacaktır. Dostunuza verilen her öğün, eşit miktarda karbonhidrat, yağ ve protein (özellikle hayvansal protein) içermelidir. Hazır mamalarda bu oranlar homojen olarak ayarlandığından size kalan sadece mamanın gramajını belirlemek olacaktır. Evde kendimiz için hazırladığımız yemekler bizlerin sindirim sitsemine uygun yemeklerdir. Unutmayınız ki köpek ve insanların sindirim sistemleri birbirlerinden farklıdır. 
Hazır mamaları üreten firmalar bu mamaların içeriklerini paketlerin üzerine yazmaktadırlar. Yine mama paketinin üzerinde köpieğinizin yaşına ve ağırlığına göre verilmesi gereken mama miktarı belirtilmiştir. 

En uygun öğün sayıları, 6 aydan küçük yavru köpeklerde günde 3-4 öğün, 6 ay ve 1 yaş arası köpeklerde 2 öğün ve bir yaşını geçen köpeklerde 1 öğündür. 

Yeni bir köpek edindiğinizde, köpeğinizi nasıl beslemeniz gerektiğini mutlaka veteriner hekiminizden öğreniniz. Hekiminiz köpeğin genel muayenesini yaparak ırkına, yaşına ve yaşam şartlarına göre beslenme önerilerinde bulunacaktır. 

İyi ve doğru beslenen köpeklerde bağışıklık sistemi, deri ve sindirim sorunları çok daha az yaşanacaktır. Dolayısıyla size de dostunuzun sağlığı için endişelenip, para ve vakit kaybetmek yerine onunla daha güzel ve kaliteli zaman geçirmek kalacaktır. 

Sağlıklı günler dilerim.     

Uzm. Veteriner Hekim
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön