Narlıdere Veteriner - NARLIDERE VETERİNER | İZMİR MEDICAPET VETERİNER KLİNİK | İZMİR VETERİNER | İZMİR'DE VETERİNER | İZMİR VETERİNER CERRAHİ MERKEZİ | NARLIDERE'DE VETERİNER

VETERİNER KLİNİK
İçeriğe git

Ana menü:

MEDYA

KEDİLERİN İNFEKSİYÖZ PERİTONİTİSİ (FIP)

Merhabalar.
Bu yazımda sizlere kediler için oldukça tehlikeli bir hastalık olan Kedi İnfeksiyöz Peritoniti (FIP) hastalığından genel hatlarıyla bahsetmek istiyorum. FIP hastalığı, hastalığa yakalanan kedinin pek çok organ ve dokusuna yerleşerek zarar veren bir hastalıktır ve sonucu ölüm olabilir. Hastalık kompleks bir seyir izler ve etkeni olan virüs Coronavirus ailesine aittir.

Kedi İnfeksiyöz Peritoniti’nin iki formu vardır. Bunlar kuru ve ıslak formlardır ve her ikisinde de belirtiler komplikedir. Islak formunda fiziksel muayene ile teşhis koymak daha kolayken kuru formun teşhisi daha zordur. Zira ıslak form FIP’de hastanın karın ve göğüs boşluklarında bol miktarda sıvı birikimi mavcuttur ve bu sıvı yüksek oranda protein içerir. Kuru formda ise ağzı ve gözler başta olmak üzere çeşitli dış organlarda, göğüs ve karın boşluklarında lezyonlar şekillenir. Hastalık sinsi bir şekilde başladığı için erken tanısı zordur. Hastalığa yakalanan kedi, kademeli bir şekilde kilo kaybetmeye başlar, iştah azalır ve kilo kaybına rağmen göbekli bir görünüm kazanır. Bu belirtiler FIP hastalığına işaret etse de başka hastalıklarda da görülebileceğinden, farkettiğiniz zaman, ivedilikle veteriner hekiminize başvurmalısınız.
FIP, bulaşıcı bir hastalıktır. Semptom göstermeyen, taşıyıcı anneden yavruya geçişi mümkündür. Bulaşma sıklıkla dışkı yoluyla olmaktadır. Fakat dışkı dışında ağız ve burun akıntıları ile de bulaşabilir. Kedilerin bir arada ve bol miktarda bulunduğu yerlerde bulaşma daha yaygındır. İran kedileri hastalığa daha yatkındırlar. Yine 6 ay-2 yaş arası kediler hastalığa karşı daha az dirençlidir. Fakat hastalık her yaştaki kediye bulaşabilir. Hastalığın virüsünü alan kedinin bağışıklık sisteminin güçlülüğü hastalığın formu ve seyri üzerinde etkilidir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kediler ıslak forma daha kolay geçiş yaparlar.

FIP kediler için oldukça tehlikeli bir hastalıktır ve kesin teşhisi laboratuvar testleri ile koyulabilmektedir. Karın içi organlar arasında hızla yayılabildiğinden belirtilerin farkına varılır varılmaz teşhis ve tedavi yoluna gidilmelidir. Bahsettiğim bilgiler ışığında kedinizde gördüğünüz farklılıklar onun yaşamı için büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı bir yeni yıl diliyorum.
Sevgilerle.


Uzm. Veteriner Hekim
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön