Narlıdere Veteriner - NARLIDERE VETERİNER | İZMİR MEDICAPET VETERİNER KLİNİK | İZMİR VETERİNER | İZMİR'DE VETERİNER | İZMİR VETERİNER CERRAHİ MERKEZİ | NARLIDERE'DE VETERİNER

VETERİNER KLİNİK
İçeriğe git

Ana menü:

MEDYA

KEDİLER VE ÇOCUKLAR

Merhabalar.
Kliniğimizde sık sık karşılaştığımız sorulardan biri olan “aynı ev içerisinde bebek ya da çocuk ile birlikte bir kedinin yaşayıp yaşayamayacağı” konusunda birşeyler yazmak istiyorum.
Evinde kedi besleyen bir çok hasta sahibimiz, bir bebek beklediğini öğrendiği andan itibaren, çevresinin de etkisiyle bazı endişelere kapılmaya başlıyor. Bu endişelerin başında ise evdeki kediden kaynaklanabilecek olan Toxoplasma hastalığı ve bu hastalığın sebep olabileceği düşük riski geliyor. Öncelikle belirtmek isterim ki evcil kedilerde Toxoplasma hastalığına rastlanması oranı oldukça düşüktür. Fakat yine de riski sıfıra indirmek adına anne adayı, öncelikle bir hekime başvurarak kendisi için Toxoplasma testi yaptırmalı, ardından gideceği veteriner hekimde de kedisi için Toxoplasma testi yapılmasını talep etmelidir. Hatta planlı bir şekilde çocuk sahibi olmayı düşünen çiftler gebelik öncesi bu teste tabi tutulur ve yapılan laboratuvar analizi sonucunda Toxoplasma gondii etkenine rastanılması halinde gebelik öncesi, tedavi edilirse bu sorunsuz bir gebelik için atılmış etkin bir adım olacaktır. Eğer anne adayımızda daha önceden edindiği Toxoplasma etkeni saptanmaz ve kedimizde de bu hastalık etkenine rastlanmaz ise yeni bebek bekleyen çiftler, bazı kurallara uymak kaydıyla evlerinde kedilerine güvenle bakmaya devam edebilirler. Öncelikle, kedinizi kaliteli kuru mama ile beslediğinizden emin olmalısınız. Çiğ gıdalar hastalık riskini artıracaktır. Ayrıca kedinizin dışkısı ile direkt olarak temas etmenizi de önermiyorum. Eğer bebek bekleyen hamile bir bayansanız, kedinizin kum kabını temizleme işini eşinize devredebilir ya da her temizleme esnasında mutlaka kürek ve eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Alacağınız bu küçük önlemler, çok sevdiğiniz kedinizden ayrılmanıza gerek kalmadan güvenli bir gebelik dönemi geçirmeniz için size olanak sağlayacaktır.

Evde beslenen kediler için olmazsa olmazlarımızın başında, düzenli takip edilen aşı ve paraziter uygulamalar gelmektedir. Veteriner hekiminiz tarafından size önerilen aralıklarla uygulanan aşı ve paraziter ilaçlar kedinizi, sizi ve çocuklarınızı bir çok hastalıktan korumak adına çok önemlidir.
Diğer yandan doğumdan sonra meydana gelebilecek kazalar da anne ve baba adaylarını endişelendirdiği için bazen kedi sahipleri kedilerini uzaklaştırma yoluna gitmektedirler. Unutmayın bebek odasının kapısının kapalı tutulması evinizin bir diğer çocuğu olan kedinizden ayrılmaktan çok daha kolay olabilir. Ayrıca kedi ya da kedilerinizin tırnaklarının düzenli aralıklarla kesilmesi ya da kestirilmesi de işinizi kolaylaştırıp içinizi ferah tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kediler ve çocuklar iyi bir eşleşme oluştururlar. Bir çok çocuk psikoloğu erken yaşta hayvan sevgisini öğrenen kişilerin ileriki hayatlarında da daha sağlıklı bir psikolojik yapıya sahip oldukları konusunda hamfikirdirler. Ayrıca küçüklüğünde bir kedi ile iyi bir bağ kuran çocuklar ileriki dönemlerde de bütün canlılara karşı daha fazla sevgi beslerler.

Eğer ailenize yeni bir bebek bekliyorsanız ya da mevcut aile üyelerinize bir de kedi eklemek istiyorsanız, çocuklarla barışık kedi ırklarını beslemeyi tercih etmenizi öneririm. Yeni bir kedi alacak çocuklu aileler için önerilebilecek bazı karakter özellikleri büyük önem taşırlar. Evinize alacağınız kedinin ırkını seçerken bu ırkın fazla ve ani sese karşı toleranslı olmasına, ele alınarak sevilip okşanmaktan hoşlanmasına, uysal ve sosyal bir ırk olmasına özen göstermeniz iyi olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun bazı özellikleri de uygun kediyi seçerken size yol gösterebilir. Mesela eviniz gürültülü ve çocuklarınız gürültü yapmaya eğilimliyse, İran kedileri gibi sessiz ve sakin ortamları seven kedileri beslemenizi önermem.

Eğer çocuğunuz çok küçük değilse, kedi seçerken onu da beraberinizde götürmeniz faydalı olabilir. Böylece seçeceğiniz yavrunun çocuğunuza vereceği tepkiyi onu henüz eve almadan görebilirsiniz. Çocuğunuza sevecen bir şekilde yaklaşan ve ona yakınlık gösteren bir kedi yavrusu, evin içerisinde de uyumlu bir ilişkileri olacağı konusunda iyi bir işaret olabilir. Dokunulduğunda ya da sertçe tutulduğunda ısırıp tırmalamayan kediler evin içerisinde beslemek için daha uygun olabilirler.

Genel ırk özelliklerine göre küçük çocukları olan ailelerin evlerinde beslemek üzere edinecekleri ırklar ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunmak gerekirse bazı temel ırklar ve davranış biçimlerinden bahsedebiliriz. Aşağıda bahsedeceğimiz kediler ve özellikleri size uygun kedi ırkının seçiminde yardımcı olabilir. Fakat bu sokaktan alacağınız herhangi bir yavru kedinin de çocuğunuzla iletişim kurabileceği gerçeğini değiştirmez.

Abyssinian: Dost canlısı, oyuncu ve sosyal bir ırktır.
Burmese: Çocuklara karşı çok kibardır. Arkadaş canlısıdır.
Birman: Uysal ve uyumludur.
Ragdoll: Taranmaya çok ihtiyaç duymaz, çocuklarla arası iyidir.
İran: Uysal ve sakin bir kedidir. Sessiz ortamları sever, günlük taranma ihtiyacı vardır.
Manx: Çok kısa kuyrukludur. Böylece kuyruğundan tutulup çekildiğinde tırmalama riski ortadan kalkar. Uysal ve dost canlısıdır.


Çocuğunuzu bir kedi ile büyütmek ona ömür boyu sevmeyi ve diğer canlılara saygı duymayı öğretir. Ayrıca sorumluluk duygusunun çocuğunuza aşılanması konusunda da büyük katkıları vardır. Bol mırıltılı günler dileğiyle.

Uzm. Veteriner Hekim


 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön