Narlıdere Veteriner - NARLIDERE VETERİNER | İZMİR MEDICAPET VETERİNER KLİNİK | İZMİR VETERİNER | İZMİR'DE VETERİNER | İZMİR VETERİNER CERRAHİ MERKEZİ | NARLIDERE'DE VETERİNER

VETERİNER KLİNİK
İçeriğe git

Ana menü:

MEDYA

KEDİLERİN İMMUN YETMEZLİK VİRÜSÜ (KEDİ AIDSİ)

Merhabalar, bu yazımızda sizlere kliniğimizde sıklıkla rastladığımız Kedi Aidsi olarak bilinen hastalıktan bahsetmek istiyorum.
Bu hastalık hakkında bize en çok yöneltilen soruya cevap vererek başlayacak olursak, Kedi Aidsi olarak bilinen Kedi İmmun Yetmezlik hastalığı insanlara bulaşmaz ve insanlarda AIDS hastalığına sebep olmaz. Hastalığın etkeni, "Feline immunodeficiency virus"tür (FIV). İnsanlarda AIDS oluşturan virüs ise HIV olarak bilinen virüstür.  Her iki virüs de bağışıklık sistemini baskılayıp immun yetmezliğe sebep oldukları için isimleri benzerdir. 

Kedi Aidsi, kediler için oldukça bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Klinik belirtileri çok değişken olup, başlıca semptomlar ateş, kulak enfeksiyonları, lenf yumrularında büyüme, ağız ve diş etlerinde yaralar, böbrek yetmezliği, geçmeyen ishal, solunum yolu problemleri ve göz enfeksiyonları olarak sıralanabilir. Fakat bunların hiçbiri hastada görülmeyebilir ya da sadece 1-2'si görülebilir. Sayılan belirtilerin hiçbiri sadece bu hastalığa özel belirtiler değildir ve pek çok başka hastalıkta da karşımıza çıkabilirler.
 Bu hastalık, bir kediden diğerine ısırma yoluyla bulaşmaktadır. Özellikle sokakta yaşayan ya da sokağa çıkıp gezme imkanı olan kedilerde daha çok görülür. Hastalığın sokaktaki yaygınlığını göz önüne alacak olursak, FIV teşhisi kesin olarak konmuş kedilerin diğer kedilerle teması önlenmelidir. Hatta bu hastalığı taşıyan kediler zaman geçirmeden kısırlaştırılmalı, eğer temas şüphesi olan başka kedileriniz varsa onların da muayeneleri yaptırılmalıdır.

Kedi Aidsi hastalığının kesin teşhisi, labaratuvar analizleri ve antijen test kitleri ile koyulabilmektedir. Kedinizde göreceğiniz iştahsızlık, keyifsizlik, ishal gibi bir durum hastalığa işaret edebileceğinden, zaman geçirmeden veteriner hekiminize konuyla ilgili danışarak kedinizi muayeneye götürmenizde büyük fayda vardır. Özellikle dilde ve diş etlerinde meydana gelen yaralar kedinizin beslenmesini hızla olumsuz yönde etkileyecek ve iyi beslenemeyen kediniz hızla kilo vererek diğer hastalıklara karşı da dirençsiz duruma düşecektir. 

Bugün FIV için geliştirilen bazı aşılar olsa da pratikte kullanım alanı bulamamışlardır. Bu durum da FIV ile etkin mücadele olanaklarını kısıtlamaktadır.

Uzm. Veteriner Hekim
 
 
 
 
 
 
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön